Кампанула: як виростити квітку сімейного щастя

Кампанула - чарівна рослина, яка була дуже популярна у наших бабусь. У народі її звали «квіткою сімейного щастя», а також «нареченим і нареченою». У старовину кампанулу дарували молодятам, щоб у їхньому домі панували добробут і мир. В останні десятиліття багато квітникарів стали захоплено розводити екзотичні сорти, забувши про цей кімнатний дзвіночок, але зараз мода на рослину повертається. Кампанула може стати справжньою окрасою житла. Головне, відповідально підійти до догляду за квіткою в домашніх умовах.


Походження і зовнішній вигляд кампанули

Є в сімействі Колокольчикові чарівна рослина під назвою кампанула (Campance), яку із задоволенням вирощують квітникарі в кімнатних умовах.


Батьківщиною кампанули прийнято вважати Середземномор'я, але вона зустрічається в природі не тільки на Півдні Європи, але і в Азії, на Кавказі і навіть у деяких районах Північної Америки.

У перекладі кампанула означає «дзвін». Свою назву рослина отримала завдяки характерній формі квітки.

Рослина - невеликий багаторічний трав'янистий чагарник, який у висоту досягає 30-50 см. У кампанули довгі втечі світло-зеленого відтінку і квітки, пофарбовані в білий, блакитний або фіолетовий колір.

Білосніжну кампанулу в народі охрестили «нареченою», а рослина з блакитними і фіолетовими квітками - «нареченим». Існує ще одна народна назва - «квітка сімейного щастя». У давнину також існувала повір "я, що ця рослина дарує дівчатам щасливу любов, а літнім - безтурботну старість.

Цвітіння кампанули триває тривалий час. Воно починається в кінці весни і триває до середини осені, взимку спостерігається період спокою.

Кампанулу вважають примхливою рослиною, якій потрібен особливий догляд при вирощуванні «в неволі». Йому необхідний своєчасний полив, навіть при найменшій нестачі вологи ніжні втечі можуть загинути. Але якщо знайти для дзвіночка найсвітліше і тепле місце, а також надати йому потрібну турботу, то цілком можливо отримати пишне і тривале цвітіння в умовах звичайної квартири.


Види та сорти, популярні в кімнатному кольорівництві

Біологами описано приблизно 300 видів кампанули, проте «в неволі» вирощуються лише кілька з них.

 1. Кампанула рівнолиста. Цей вид найчастіше вирощується як кімнатна рослина. У висоту квітка сягає не більше 30 см і має ампельну форму. Його тонкі стебли звішуються під вагою квіток, тому рекомендується тримати його в підвісних кашпо. У весняно-літній період дзвіночок усипаний численними квітками. Найпопулярнішими сортами є Mayia («наречений» з блакитними квітками) і Alba («наречена, квітки якої мають білосніжний відтінок»). Дуже красивий сорт Napoli з великими синіми дзвіночками, в пару нареченому гібридизатори створили наречену - сорт Atlanta з аналогічними білими квітками.
 2. Кампанула Пожарського. У природних умовах квітка росте на вапняних скелях на Балканському півострові. Дуже ефектна рослина утворює щільну куртину з серцевидних листових платівок, висота якої в середньому становить 15-20 см. Цвітіння рясне. Дзвіночки мають зоряну форму, пофарбовані у світло-блакитний або сливовий відтінок. Гібридизаторами виведено культивар з білосніжними квітками.
 3. Кампанула Блауранка. Рослина є одним з різновидів кампанули Пожарського. Відмінна риса - листові платівки і квітки великого розміру в поєднанні з компактною формою куща.

Під час свого цвітіння Блауранка привертає увагу квітками, пофарбованими в ніжний світло-блакитний відтінок. Така кампанула підходить для вирощування і в квартирі, і в саду.

Кампанула карпатська (карпатика). Дзвіночок цього виду є багаторічною рослиною. Форма листових платівок, розташованих у прикореневій частині квітки, округла. Забарвлення може бути різним, варіюється від білосніжного до фіолетового.

Кампанула Портеншлага. Багаторічна квітка з зеленим листям серцевидної форми і дзвіночковими квітками, пофарбованими в темно-пурпуровий колір. Цвіте кампанула Портеншлагу тривалий час (з травня по вересень). Гідністю є те, що дзвіночок не втрачає декоративності навіть після закінчення періоду цвітіння. Навіть при мінусовій температурі листові платівки залишаються зеленими. Старе листя засихає тільки при появі молодої порослі навесні.

Кампанула міні махрова. Гібриди з махровими квітками найбільш часто можна зустріти в спеціалізованих квіткових магазинах. Такий дзвіночок являє собою маленький кущик, висотою до 15 см, присипаний махровими квітками різних відтінків блакитного і білого. Серед сортового різноманіття можна виділити Blue Bali і White Bali, а також Blue Wonder і White Wonder.

Кампанула махрова: різновиди, вирощування, розведення

Кімнатні квіти створюють у приміщенні затишок і красу. Особливо ніжно виглядає кампанула. Це невелика рослина з красивими квітками, іменована серед садівників «нареченим» і «нареченою», вважають символом сімейного щастя. Згідно з народною прикметою якщо подарувати кампанулу молодятам, то у них в сім'ї завжди будуть любов, благополуччя і мир.

Опис

Кампанула являє собою багаторічну трав'янисту рослину, що відноситься до сімейству дзвіночків. У народі його часто називають дзвіночком. У природному середовищі дзвіночки ростуть в районах Західної Європи, в Азії, на Кавказі і в Північній Америці. Переважно вони ростуть у передгірній місцевості, на лугах, у степах і ущелинах. Рослина добре адаптується до різних кліматичних умов і досить витривало.


Ботаніки виділили понад 300 різновидів цієї рослини. Сюди ж входять і культурні сорти, які вивели селекціонери.

Сорти

Різноманітність гібридів кампанули не залишить байдужим жодного квітникаря. Серед дзвіночків зустрічаються карликові та високорослі форми, дзвіночок ложечницелистний, махрові види, з різним забарвленням квіток. Але в домашніх умовах рекомендують вирощувати дзвіночок рівнолистий. У дикій природі ця рослина зустрічається тільки на горі Капо Нолі, яка розташована в Альпах. Але шляхом тривалої селекції ботаніки вивели безліч прекрасних сортів.

 • Mayia - «наречений». Ще його називають «коханцем». Вигляд рівнолистих дзвіночків. Це рослина з синіми квітками, що зустрічається в Південній Європі. Висота його близько 30 см, є невеликі серцевидні листкові платівки і 5-листкові квітки діаметром до 4 см. Листя «нареченого» відрізняються насиченим темно-зеленим забарвленням. Час цвітіння з середини липня.
 • Alba - «наречена». Ще один вид рівнолистих дзвіночків, але з білосніжними квітками. «Альба» - це виведений підвид. Стеблі сягають висоти 25 см, серцевидні листочки невеликого розміру і білі квітки в суцвітті мітелка.
 • Двоколірна - біколор «Берлін». Багаторічний немахровий сорт, кущики компактні, до 15 см заввишки. Квіточки великі 5-пелюсткові, двоколірні. Краї пофарбовані в ніжно-лавандовий колір, а серединка - в білий. Біколор цінують за рясне і довге цвітіння. У сорту біколор є ще кілька різновидів: «Стар» - з блідо-блакитними суцвіттями, «Блю» - з махровими білими, «Вайт» - з білими.
 • Мікс - «Блауранка». Головна відмінна риса від інших сортів - великі листя і квітки. Завдяки своїй компактності ці квіти часті гості в квартирних квітниках. Забарвлення пелюсток блідо-блакитне.
 • Махрова - міні-сорт «Блю Балі». Рослини з пухнастими квітками досить часто зустрічаються в магазинах. Невеликі стеблі (до 15 см) утворюють компактні кущі, а в поєднанні з махровими лавандово-блакитними квітками утворюють дуже красиву композицію. Сорт відрізняється рясним і тривалим цвітінням.
 • Приальпійська. Цей різновид часто використовують у ландшафтному дизайні. Рослини дуже мініатюрні - всього 5-10 см заввишки, тому в композиціях приальпійську кампанулу розміщують як килимову рослину. Цвіте вона довго і рясно яскраво-синіми квітками.
 • Карпатська. Високоросла для виду дзвіночків рослина - майже 30 см заввишки. Листя дрібні, яйцевидної форми, зібрані в прикореневу розетку. Час цвітіння з червня по кінець серпня, квітки бувають трьох відтінків - фіолетові, блакитні і білі. Карпатську кампанулу використовують для оформлення клумб на присадибних ділянках.
 • Ложечницелистная. Гарна рослина з яскравими кольорами різних відтінків - від білого до яскраво-синього. Стеблі стеляться, довжиною 15-20 см, листя дрібне - 3-5 см. Кустики утворюють густий килим на клумбі і чудово підходять для прикрашання бордюрів і великих галявин.

Як правильно посадити?

У природному середовищі дзвіночок росте в основному в передгірних районах, що відрізняються пухким і розрідженим грунтом. Сорти, виведені селекцією, володіють тими ж вимогами до ґрунту.

Для посадки кращий пухкий, добре дренований грунт. Тому відмінно підійде суміш піску, листя і торфу.

У спеціалізованому магазині можна придбати універсальний грунт для квітів, він володіє всіма необхідними властивостями.


У відкритий ґрунт

Навесні, коли ґрунт прогріється до + 10... 12 градусів, виберіть і перекопайте ділянку під кампанулу. Розрівняйте ґрунт і викопайте ямки глибиною 15-20 см на відстані 25-50 см залежно від розміру куща.

Акуратно вийте рослину з горщика або контейнера разом із землею. Коріння від землі не відрушуйте. Точно по центру помістіть кампанулу в ямку і присипте землею. Ущільніть і розрівняйте ґрунт навколо стеблів, полийте теплою водою.

Перший тиждень рясно поливайте клумбу.

Пересадка кімнатної квітки

Після придбання кампанули в горщику виберіть для неї місце в кімнаті, куди не потрапляє пряме сонячне світло. Освітлення має бути розсіяним. Залиште квітку в старому кашпо на 7-10 днів для акліматизації.

Через 10 днів можна пересадити кампанулу в постійний горщик. Кашпо має бути досить об'ємним, адже незважаючи на невеликі розміри, у рослини потужна коренева система. У нове кашпо насипте трохи керамзиту на дно, на третину наповніть поживним грунтом. У середині горщика зробіть невелике поглиблення. Акуратно вийте рослину зі старого горщика, попередньо добре його полив і давши постояти протягом 30 хвилин. Коріння кампанули від землі очищати не потрібно.


Пересадка проводиться методом перевалки. Помістіть рослину з корінням і земляною грудкою в новий горщик і присипте зверху землею. Розрівняйте і ущільніть ґрунт навколо стеблів, потім полийте. Поставте кашпо на колишнє місце.

Подальший відхід

Дзвіночок загалом невибаглива і некапризна рослина. Він добре пристосовується до нових умов. Але як і будь-яка рослина, кампанула вимагає відходу.

Полив.

У літні спекотні дні рослинам потрібен частий полив. Щоденні невеликі порції теплої води в посушливий і спекотний період йому необхідні. Взимку кімнатній рослині полив практично не потрібен - тільки обприскування.

Вимоги до температури

Рослина погано переносить спеку, тому оптимальними умовами зростання для неї будуть + 22... 23 градуси влітку і + 12... 15 взимку.

Прополка

У вуличному квітнику необхідно дотримуватися чистоти і вчасно проштовхувати, щоб не допустити перезволоження ґрунту і загнивання коренів. У горщиках з квітами також потрібно видаляти бур'яни і розпушувати ґрунт.


Не варто підгодовувати рослини в період посадки черенків і їх укорінення. Потім можна зробити одну підгодівлю будь-яким квітковим добривом.

Обрізка

Двічі на рік - навесні і восени - обов'язково видаляйте засохлі, занадто тонкі і витягнуті, а також занадто товсті гілки. Такі стебли, крім засохлих, можна використовувати для черенкування. Один раз на рік необхідно змінювати ґрунт, оскільки потужне коріння швидко його виснажує.

Підготовка до зими

Восени цвітіння закінчується, і зростання сповільнюється, тоді квітку готують до зимівлі. Зайві втечі обрізають, місця зрізів дезінфікують. Рослину прибирають у прохолодне місце. У відкритому ґрунті клумби з рослинами занурюють землею, потім присипають сухим листям.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Через порушення правил догляду за рослиною його може вражати коренева гниль. Відбувається це внаслідок надмірного поливу.

Зі шкідників кампанулу можуть заселити павутинний кліщ або щитівка. Павутинний кліщ особливо небезпечний, так як помітити його на ранніх стадіях практично неможливо. Листя квітки починають сохнути все більше, відмирають, і якщо вчасно не почати боротьбу зі шкідником, то рослина засихає повністю і гине.

Першою ознакою ураження кліщем є поява дрібних точок на листях. Спочатку вони маленького розміру, потім стають все більше. Такі точки з'являються в місцях, де кліщ висмоктував сік з листа, і поступово рослина засихає. А також можна помітити на нижній частині аркуша невелику павутинку. Сама комаха настільки мало, що розгледіти її неозброєним оком практично неможливо. Щоб позбутися кліща у вуличному квітнику, потрібно 2 обробки інсектицидом з інтервалом 14 днів. Підійде «Актара» або інший препарат.

Якщо на рослині є ознаки діяльності кліща в квіткових горщиках, то потрібно відразу ізолювати цю рослину і також провести дві обробки «Актарою».

Квітка кампанула - відхід у домашніх умовах

На підвіконнях багатьох квартир і будинків можна побачити пишну квітку блакитного кольору. Квіти на ньому нагадують дзвіночки. Називається він Campanella. Інша його назва - наречений і наречена.

Кампанела кімнатна квітка, родом із Середземноморського узбережжя. Квіти за формою нагадують дзвін, що і дало йому назву. У світі налічується приблизно 400 сортів цієї рослини. Є багаторічні, дворічні та однорічні види. У квартирах і садах вирощується тільки 15 з них.

Як виглядає квітка кампанула

Найпоширенішими є такі сорти.

Опис популярних різновидів

Кампанула рівнолиста

Гілки цього сорту сягають у довжину 30 см. Листя черешкове, з зубчастим краєм. Квіти зібрані в мітку, розмір однієї квітки - не більше 40 мм. Часто в один горщик садять рослини з різним кольором пелюсток, наприклад, білі і блакитні. Саме це послужило появі другої назви квітки.

Кампанула Брауранка

Стеблі виростають довжиною не більше 20 см, з великою кількістю листя. Кольори класичної форми, блакитного кольору. Виростають до 60 мм в діаметрі. Пелюстки квітки витягнуті, вони за формою нагадують зірку. Серед інших сортів виділяється великим листям і квітками. Може рости як у горщику, так і на вулиці.

Важливо! При вирощуванні на ділянці квітку краще саджати в тіні дерев. Візерункова тінь від крони захистить ніжну квітку від прямих сонячних променів.

Кампанула махрова

Виведено цей вид у результаті схрещування кампанули карпатської та ложечницелистної. Листові платівки з різним краєм, ростуть по всьому стеблю. На відміну від інших видів, горнятко цієї квітки складається з 15 пелюсток. На одній рослині одночасно можуть розпуститися махрові квіти трьох відтінків:

При хорошому відході в домашніх умовах махрова кампанула цвіте довго. Висаджувати цей сорт краще на ділянці в оточенні дерев.

Кампанула карпатська

Кампанула Карпатика відрізняється від інших тим, що листя розташоване не за всіма стеблями, а біля кореня, як розетка. Росте кущиком, який у висоту не перевищує 30 см. Є багаторічником.

Виведено підвиди з білими, блакитними і фіолетовими кольорами. Вирощується на ділянці.

Кампанула Чирілло

Інша назва - дзвіночок ламкий. На стеблях утворюють розетки з блакитними кольорами. Середина чашелістиків темнішого кольору. За рахунок довгих стеблів з додатковими гілочками утворює красиві каскади квітів.

Кампанула Портеншлагу

Невисока рослина. Листя округле з гострою вершиною, схожі на сердечки. Пелюстки лілового кольору, класичної форми у вигляді дзвіночка. Стеблі залишаються зеленими всю зиму і висихають тільки після відростання нових втечі.

Кампанула Пожарського

Цвіте яскравими фіолетовими кольорами. За розмірами квіти не перевищують 20 мм. На відміну від інших видів, листя кампули Пожарського округлої форми.

Цікаво! З представниками роду Campanella часто плутають фацілію каліфорнійську (Phacelia campanularia). Її суцвіття нагадують дзвіночок, але відноситься фацелія до роду Буравчикових.

Відхід у домашніх умовах

Кампанела квітка є невибагливою рослиною. Для успішного вирощування потрібно знати, як доглядати за кампанулою в домашніх умовах.

Перші кроки після покупки

Після покупки не варто поспішати з пересадкою. Рослина повинна звикнути до нової атмосфери. Пересаджувати його можна тільки на 3-4 день після покупки.

Вибір горщика

Корінь кампанули швидко розростається. Тому для її пересадки вибирають вазон об'ємом не менше 5 літрів. Оскільки ця рослина відноситься до ампельних, то для підкреслення краси краще посадити її у вазон на ніжці або кашпо.

Яким має бути ґрунт

Перед посадкою квітки необхідно підготувати ґрунт. Для зростання кампанули краще взяти суміш садової землі, торфу і піску, змішані в однакових пропорціях. Земля повинна бути легкою і пухкою.

Важливо! Не можна допускати утворення на поверхні землі кірки. Брак кисню біля коріння може зашкодити рослині.

Після того, як грунт підготовлений, і вибраний горщик для пересадки, квітку необхідно рясно полити. Разом із землею квітка виймається зі старого горщика. Сплутане коріння на дні слід зрізати гострим ножем. Рослина поміщається в нову посудину і обсипається землею. Тільки що пересаджену квітку необхідно поставити в прохолодне місце на кілька днів. Це допоможе йому швидше прижитися.

Кампанула відхід в домашніх умовах надалі полягає в поливі і внесенні добрив. Для збереження естетичного вигляду під час кольору необхідно акуратно видаляти кольори, що відцвіли.

Підживлення квітки

Під час вегетативного періоду підживлення квітки проводять один раз на місяць. Для цього підійде будь-яке комплексне добриво для квітів. У період спокою підживлення не проводять.

Полив і вологість

Незважаючи на те, що кампанула кімнатна квітка може довгий час обходитися без поливу, не можна допускати пересихання земляної коми. Особливо це важливо влітку. Поливати рослину необхідно відстійною водою кімнатної температури.

Режим поливу

До вологості повітря кампанела нетребувальна. Під час сильної спеки можна обприскувати її з пульверизатора, не допускаючи потрапляння води на квіти. Легше домогтися дотримання цього правила при обприскуванні листя знизу.

Температура і освітлення

При виборі місця для розташування квітки потрібно враховувати той факт, що кампанула світлолюбива. Однак прямі сонячні промені вона не переносить. Для розміщення горщика з кампанулою краще вибирати східні або західні вікна. При розташуванні на північних - рослині потрібно забезпечити додаткове освітлення.

Важливо! Під час опалювального сезону рослину краще прибрати від приладів опалення.

Температурний режим при вирощуванні дзвіночка повинен бути влітку в межах 22-25 ° С, взимку - не нижче 15 ° С.

При догляді за квіткою слід пам'ятати про те, що різкі повороти рослини на 180 ° С погано відбиваються на розвитку рослини. Повертати кампанулу потрібно поступово: за один раз не більше, ніж на 20-30 ° С.

Дотримання цих нескладних правил догляду за кампанулою дозволить отримати красиву пишну квітку.

Чому не квітне

Для цвітіння кампанули потрібно дотримуватися деяких правил:

 1. Квітка повинна бути захищена від протягів.
 2. Рослина повинна бути добре освітлена. Сонячне світло має бути розсіяним.
 3. Навесні переміщати рослину заборонено.
 4. Температура навколишнього повітря не повинна бути вище 22 ° С.
 5. На початку вегетативного періоду підживлення потрібно вносити один раз на два тижні.
 6. Навесні не можна обрізати втечі.
 7. Кольори розпускаються тільки при регулярному поливі. Земляний кім у горщику повинен бути завжди вологим.

Важливо! Зайву воду з піддону слід зливати. Застій води може призвести до загнивання коріння.

Причиною відсутності на рослині кольорів може бути вік. У цьому випадку слід посадити нову рослину із насіння або черенків.

Як боротися з хворобами кампанули

Поява проблем з квіткою говорить про неправильний відхід. При порушенні режиму поливу рослина піддається зараженню грибками. Для усунення ураження слід скоротити полив.

Щитівка на листі

Також на рослині можуть з'явитися павутинний кліщ і щитівка. Для усунення шкідників квітку обробляють інсектицидом, також можна змити їх теплою проточною водою.

Способи розмноження

Розмножити кампанулу можна трьома способами:

Вирощування насіння

З насіння рослину вирощують навесні. Насіння кампанули дрібні, тому для посівів можна використовувати невеликий горщик. Заглиблювати їх не треба. Зверху насіння присипає невеликим шаром піску. Посіяне насіння слід обприскувати з пульверизатора.

Пересаджувати паростки на постійне місце можна тільки після появи 3 справжнього аркуша.

Кульки з кампанули

Для отримання розлогої квітки потрібно прищипнути верхівку, коли саджанець досягне у висоту 12 см.

Черенками

Чореньками квітку розмножують восени. Для черенків вибирають гілки з нижньої частини рослини. Приготовані стеблі ставлять у слабкий розчин марганцівки на 10 годин. Після цього черенки поміщають у посудину з прохолодною чистою водою і чекають появи корінців.

Пророслі черенки садять у пухкий ґрунт на глибину 3 см. Над горщиком слід спорудити тепличку з плівки або скла. Поливати молоді рослини потрібно раз на тиждень обприскуванням.

Ця невибаглива гарна рослина прикрасить собою будь-яку квартиру. З його допомогою можна урізноманітнити не тільки підвіконня, а й підставку для кольорів. Поєднуючи між собою різні види, можна створити вишукану композицію з кольорів. Сині і білі кулі дзвіночків, які виросли в підвісних кашпо, стануть центром уваги на веранді або лоджії.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND