Клематиси: посадка і відхід восени

Автор: Наталія 19 лютого 2019 Категорія: Садові рослини


Коли настає осінь, головним завданням будь-якого садівника є підготовка рослин до зимівлі. У любителів квітучої ліани клематиса виникає безліч питань: що робити з клематисом восени, тобто, які заходи потрібно провести, щоб підготувати його до зими, чи можна садити клематис восени або краще робити це навесні, як посадити клематис восени, як доглядати за ним після посадки, коли пересаджувати клематис - восени або навесні... Запитань дуже багато, тому ми вирішили помістити на сайті статтю, в якій ви знайдете відповіді на свої запитання.


Зміст

Прослухати статтю

Посадка клематисів восени у відкритий грунт

Ґрунт для клематису

На одному місці клематиси можуть рости до 30 років, тому, вибираючи для них місце, будьте гранично відповідальні - хоч клематис і не примхливий, але існують умови, при яких нормального розвитку рослини вам не досягти. Наприклад, в теплій місцевості не слід садити клематис на яскравому сонці або занадто близько до залізного паркану, а також біля стін будівель, оскільки не можна допустити, щоб з даху на клематис капала вода.

Не висаджуйте клематис і в тих місцях, де бувають протяги, оскільки квітки у нього великі і важкі, а втечі крихкі і тонкі, які легко ламаються від пориву вітру.

До складу ґрунту клематис нетребувальний, але вирощувати його в кислому ґрунті небажано - оптимальний pH для рослини 6,5, а рівень ґрунтових вод повинен бути не вище 120 см. Низинні і заболочені місця для вирощування клематису непридатні.

Коли садити клематис восени

Садять клематис і навесні, і восени. Якщо ви придбали саджанець влітку, то є сенс висадити його в саду, не чекаючи весни. Коли здійснюється посадка клематиса восени в грунт? Найкращий час для цього вересень. Якщо посадити клематис пізніше, він може не встигнути вкоренитися і взимку загине. А якщо посадити занадто рано, то, вкорінившись, він може піти в ріст, що напередодні зими також згубно для рослини. Тому, якщо саджанець потрапив до вас у листопаді, краще залишити його на зиму в погребі або підвалі, а посадкою зайнятися навесні.

Як правильно посадити клематис восени

Посадка клематисів восени виконується так само, як і у весняний час - його висаджують в грунт з сильним заглибленням, тобто під землею повинна опинитися не тільки коренева шийка саджанця, але і перша пара нирок втечі. Така посадка стимулює кущення і розвиває стійкість рослини до захворювань.

Яму для клематиса готовят глубиной не менее 60-70 см. Для заполнения ямы приготовьте земляную смесь, состоящую из перегноя, торфа, дерновой земли и песка в равных частях. Додайте до ґрунту пару склянок деревної золи, одну склянку вапна та 150 г комплексного мінерального добрива.


Опустіть саджанець з земляним комом в яму, засипте його спочатку піском, а потім заповніть вільний простір земляною сумішшю, злегка її утаптуючи, щоб в грунті не залишалося порожнечі. Після посадки обов'язково полийте клематис. Навесні саджанець піде в ріст, але розвиток його буде повільним, а втечі тоненькими. Не впадайте у відчай, це цілком нормально - повноцінною декоративною рослиною клематис стане тільки до 3-4 років.

Догляд за клематисами восени (підготовка до зими)

Як доглядати за клематисом восени

Догляд за клематисом восени полягає в поливі, розпушуванні ґрунту навколо куща, підживленні, обробці від шкідників і хвороб, обрізці, підготовці ліани до зимівлі і спорудженні повітряного укриття на зиму.

Чим підгодувати клематис восени

Чим удобрювати клематиси восени? Остання підживлення клематису складається виключно з мінеральних добрив - у відрі води розчиняють по столовій ложці сульфату калію і суперфосфату. Азот клематису в конце вегетации не нужен. Вносять добрива на початку вересня.

Полив клематиса осенью.

Оскільки найспекотніші дні залишилися позаду, полив клематису повинен бути помірним і не надто частим, а якщо осінь дощова, то клематису буде достатньо природних опадів.

Обробка клематису восени

Обробляти клематис на зиму від хвороб і шкідників не обов'язково, але бажано на той випадок, якщо в корі рослини або у верхньому шарі ґрунту навколо куща влаштувалися на зиму шкідливі комахи або хвороботворні мікроорганізми. Профілактичну обробку проводять однопроцентною бордоською рідиною.

Пересадка клематису восени на інше місце

Терміни пересадки клематису восени

Іноді виникає необхідність пересадити клематис з одного місця на інше. В яку пору року це краще робити? Однозначно восени. Коли пересаджувати клематис восени? Тоді ж, коли і висаджувати саджанці клематису у відкритий ґрунт - у вересні, щоб рослина встигла вкоренитися до настання холодів.

Як правильно пересадити клематис восени

Молоді кущі легко витягуються з ґрунту, після чого їх з грудкою землі переносять на нове місце, а ось з рослинами старше 6-7 років доведеться повозитися. Складність полягає в тому, що у дорослих клематисів потужні довгі корені, тому витягти рослини з землі, не пошкодивши кореневої системи, неможливо. А це тягне за собою зупинку розвитку клематису на новому місці - на наступний рік він навряд чи буде цвісти, та й у зростанні додасть незначно.


Дорослий клематис потрібно обкопати по периметру на глибину двох багнетів лопати, підрубати у нього коріння і перетягнути куст на нове місце. Не забудьте при пересадці заглибити кореневу шийку і першу пару нирок на нижніх втечах. Як тільки закінчите посадку, обріжте всі втечі клематису на рівні двох нирок.

Якщо ви змушені пересадити клематис на інше місце через його хворобу, то перед посадкою ретельно відмийте його коріння від землі, нову посадкову яму пролейте розчином 5 г Трихлофлора в 10 л води, а після посадки посипте пристовбурне коло клематису деревною золою.

Обрізка клематиса восени

Коли обрізати клематис восени

У районах з теплої тривалої осені і не дуже морозної зими обрізку клематисів проводять на початку листопада. У більш прохолодній місцевості цю процедуру роблять наприкінці жовтня, поки стоїть хороша погода. Виберіть сухий погожий день і приступайте до обрізки.

Як обрізати клематис восени

У рослин першого року життя втечі обрізають на висоті 20-30 см від поверхні ділянки, залишаючи на них по 2-3 нирки - цей захід стимулює розвиток бічних втечі.

У клематисів першої групи, цвітіння яких відбувається на торішніх втечах, вирізають хворі, поламані, сухі і непотрібні втечі, а верхівки здорових втечі злегка вкорачують.


Втечі квітучих двічі за сезон клематисів другої групи вкорачують до висоти 1,2-1,5 м, а сухі, пошкоджені, хворі та зайві втечі видаляють під корінь.

Клематиси третьої групи, квітучі тільки на молодих втечах поточного року, обрізають, як тільки що посаджені клематиси, залишаючи на втечах лише по 2-3 нирки.

Існує і універсальний спосіб обрізки клематисів: одну втечу вкорачують до 1,5 м, на іншій залишають тільки 2-4 нирки, і так стрижуть весь куст - через втечу. Сенс такої обрізки полягає в тому, що поступово куст омолоджується. Крім того, після такої обрізки на клематисах другої групи, у яких перше цвітіння відбувається на торішніх втечах, а друге - на втечах поточного року, квіти будуть розташовуватися рівномірно по всьому кущу.

Розмноження клематисів восени

Як розмножувати клематиси восени

Розмноженням клематису можна займатися як навесні, так і восени. Найчастіше в осінній час клематиси розмножують діленням куща, черенками та осінніми відводками.

Розмноження клематисів осінніми черенками

Чоренкування клематисів восени більш безпечне і, якщо можна так висловитися, фізіологічно для рослини. Як черенкувати клематиси восени? З втечі нарізають одревісні черенки з одним міждузлом і двома добре розвиненими нирками. Під нижнім вузлом зріз повинен пройти через 3-4 см, а над верхнім - через 1 см. Черенки обробляють фітогормонами і закопують в контейнері з легким, пухким субстратом горизонтально під таким нахилом, щоб над нижнім кінцем череня був шар ґрунту товщиною 3 см, а над верхнім - 1 см.


Контейнери з черенками опускають в підвал і зберігають там до весни, підтримуючи субстрат в злегка вологому стані, а в березні, коли над субстратом здадуться білесі паростки, ємності переносять в теплицю і містять в ній, поступово підвищуючи температуру і регулярно зволожуючи субстрат. Коли сходи витягнуться до 10 см, їх прищипують, щоб стимулювати розвиток коріння. У відкритий ґрунт черенки пересаджують навесні.

Розмноження клематисів восени відведеннями

Розмноження відводками - найпростіший, нетрудомісткий і продуктивний спосіб. Перекопайте ґрунт в тому місці, куди ви збираєтеся відвести втечу клематиса, розрівняйте ґрунт, зробіть в ній борозду глибиною 7-8 см, прокладіть в неї втечу, притисніть його в декількох місцях до землі металевими гачками і засипте борозду перегноєм, змішаним з торфом, або вологою землею. Верхівка втечі повинна залишитися над поверхнею. Ущільніть ґрунт над відведенням і полейте.

На зиму те місце, де лежить відводок, потрібно укрити лапником і притиснути його шматком шиферу. Навесні зніміть укриття, а коли з'являться паростки, замульчуйте ґрунт навколо них торфом і поливайте їх у міру необхідності. У вересні підрослі саджанці відкопують і пересаджують на постійне місце.

Ділення клематису восени

Клематисы, которым исполнилось 5-6 лет, выкапывают, режут или рубят на несколько частей, у каждой их которых должны быть хорошие корни и пара побегов или хотя бы несколько почек, расположенных на корневой шейке. Опрацюйте зруби і зрізи товченим вугіллям, після чого розмістіть діленки за заздалегідь підготовленими ямами і посадіть, як було описано на початку статті.

Якщо ви вирішили розділити старий куст клематису, підкопайте його з одного боку на глибину 50-60 см, відмийте оголені корені від землі струменем з шланга, щоб було видно, в якому місці зробити розділ куща. Сокирою або лопатою відокреміть частину кореня, обробіть зрізи на діленці і старому клематисі і пересадіть частину куща в підготовлену яму. Після посадки обріжте на діленці клематиса втечі.


Підготовка клематисів до зими

Посадка клематису і догляд восени можна було б назвати легкою і приємною справою, якби не підготовка рослини до зимівлі, оскільки без укриття вона може загинути. Наприкінці жовтня або на початку листопада, після обрізки клематису потрібно прибрати з-під куща листя і рослинні залишки і спорудити для рослини таке укриття, яке підходить рослинам цієї групи.

Клематисы, цветущие на побегах прошлого года окучивают на высоту 30-40 см или подсыпают к их корням ведро-другое песка с добавлением древесной золы из расчета 250 г на одно ведро, чтобы корни растения не вымокли. Пліти обережно укладають на землю і вкривають лапніком. Якщо у вас взимку бувають відлиги, зверху лапника на клематиси потрібно укласти тирси або сухий торф, накрити це все поліетиленовою плівкою і закріпити її, щоб укриття не зірвав вітер. Дуже важливо, щоб між клематисом і укриттям був повітряний прошарок.

З настанням весни з клематисів спочатку знімають поліетилен, потім шар субстрату, а лапнік і пісок із золою залишають до тих пір, поки пройдуть весняні поворотні заморозки, і тільки після цього обережно піднімають клематис і розподіляють його по опорі.

Ті клематиси, що цвітуть на втечах поточного року, занурюють піском на висоту втечі, що залишилися після обрізки - 15-20 см, після чого їх засипають шаром тирси, торфу або перепрілого гною товщиною 20-25 см і вкривають плівкою.

А можна засипати клематиси піском із золою, а потім закидати снігом. Під укриттям рослини здатні пережити без шкоди для здоров'я і морози до 40 ºC, і відлиги.

Як підготувати клематиси до зими, щоб квіти не вимерзли

Клематис - дуже гарна квітка-ліана - зустрічається на наших ділянках все частіше. Однак далеко не кожен дачник ризикує посадити його у себе, оскільки догляд за клематисом вимагає серйозних знань і праці. Особливо це стосується осіннього періоду, коли неправильні дії можуть призвести до того, що квітка не переживе зиму.

Догляд за клематисами восени: підготовка рослин до зими

Найважливіші заходи, спрямовані на підготовку клематисів до зими, складаються з обрізки, підзимнього поливу, профілактичних обприскувань і укриття ліани. Найскладнішим з перелічених дій є обрізка, оскільки її проведення для різних різновидів клематисів істотно різниться.

Обрізка ліани

Лише в перший рік після посадки осіння обрізка всіх видів клематисів проводиться однаково. На кожній втечі залишають не більше 3 нирок, в результаті чого над поверхнею землі залишається всього 25-30 см ліани. Роблять це в першій половині листопада. З кожної залишеної нирки навесні з'явиться нова втеча, що призведе до утворення кустистої рослини.

Клематиси обрізають і навесні, і восени, причому восени операція переслідує мету не тільки видалити висохлі і пошкоджені ділянки, але і полегшити укриття рослин на зиму. Щоб не залишитися на майбутній рік без квітів, треба уявляти собі, до якого з різновидів належить конкретний сорт клематису, і врахувати його біологічні особливості. За характером цвітіння розрізняють три групи клематисів:

  • сорти 1-ї групи квітнуть на торішніх гілках;
  • сорти 2-ї групи з травня по липень цвітуть на гілках минулого року, а в серпні розквітають бутони, що утворилися вже на молодих втечах;
  • сорти 3-ї групи дають квітки тільки на втечах поточного року.

Лякатися обрізки не треба, але спочатку слід добре з'ясувати особливості цвітіння сорту

Тому, якщо бездумно обрізати ліани 1-ї і 2-ї груп, можна сильно засмутитися на майбутній рік. У цих клематисів залишають сильні втечі поточного сезону, обрізаючи їх на висоті 1,2-1,5 м. Ті стеблі, які цвіли цього року, вкорачують на третину. Одночасно обривають і листя: вони, як правило, довго тримаються на стеблях і самостійно не обсипаються. Клематиси з 3-ї групи щороку обрізають однаково, близько до землі, залишаючи на втечах лише по дві нирки.

Схематично обрізка клематисів восени вкладається у досить прості картинки

Полив і підживлення

Якщо тільки восени не лили тривалі дощі, перед укриттям на зиму обрізані рослини треба обов'язково полити, промочивши землю на глибину до метра. Роблять це в звичайному режимі також і до обрізки, якщо осінь видалася сухою.

Що стосується підживлення, останній раз клематиси удобрюють на самому початку осені, причому азот не повинен бути присутнім у складі добрива. Звичайні норми в цей час - по 40-50 г суперфосфату і сульфату калію на куст, які закладають неглибоко в землю. А ось безпосередньо перед зимою можна розсипати навколо куща 1-1,5 відра перегну, а саму ліану після обрізки густо опудрити просіяною деревною золою, витративши до 500 г порошку.

Якщо дозволяють кошти, для підживлення кожної культури тепер можна користуватися спеціальними добривами

Профілактична обробка

Незадовго до укриття на зиму залишається частина рослини корисно обробити протигрибковими препаратами. Традиційні засоби - 1% -а бордоська рідина або 2% -й розчин залізного купоросу. Досить ефективно і обприскування Фундазолом (0,1% -й розчин). Обробляють не тільки саму рослину, а й ґрунт навколо неї.

Укриття на зиму

Клематисы, относящиеся к 3-й группе, укрыть на зиму совсем легко (ведь остаются практически пеньки), да и другие несложно, но важно сделать это вовремя, не раньше и не позже нужного момента. Укриттям займаються перед самою зимою, вибравши сухий день. Якщо зробити це завчасно, клематиси можуть задихнутися і сопріти в теплу погоду. Особливо важливо укрити молоді рослини.

Першим етапом укриття, який можна здійснити відразу після обрізки, є занурення сухою землею або сумішшю її з перегноєм (або торфом) на висоту 10-15 см. Можна замість цього взяти суміш сухого піску і золи. Для дорослих рослин 1-ї групи в не дуже суворих кліматичних регіонах такого укриття може бути і достатньо. Інші клематиси перед самими морозами приховують більш істотно.

Який би матеріал для укриття не вибирали, він повинен бути повітропроникним: поліетиленова плівка і навіть руберойд не годяться. Ліани знімають з опор, укладають на суху поверхню (краще покласти на дошки) і накривають хвойним лапником, торфом або нетканими матеріалами. У найхолодніших регіонах найкраще використовувати пиріг з цих матеріалів, застосувавши їх у зазначеній послідовності, а зверху накидати і шар землі в 15-20 см.

В укритті на зиму соснові або ялинові гілки - кращий помічник

У самий низ варто покласти отруту від мишей.

Якщо ліана доросла і об'ємна, бажано перед укриттям спорудити якийсь каркас у вигляді дощатого ящика. Як тільки випаде сніг, його накидають на будь-яку з конструкцій. Поступове розкриття клематисів проводять навесні, з настанням теплої погоди.

Підготувати клематиси до зимівлі нескладно, але треба точно знати особливості сорту, а всі необхідні операції виконувати вчасно і ретельно. Більшість сортів нормально переносить зиму, але укриття ліани від морозів обов'язкове.

Правила догляду за клематисом восени

Від того, як правильно буде організовано догляд за клематисом восени, залежить стан квітучої ліани в майбутній весняно-літній садовий сезон. Передзимня підготовка охоплює низку необхідних заходів, що дозволяють створити багаторічній рослині комфортні умови на холодну пору року.

Правила догляду за клематисом восени

Обрізка клематису на зиму

Незалежно від часу посадки клематису, осінній догляд за рослиною передбачає обрізку. Це роблять, щоб підготувати його до зими.

Стеблі повинні бути не більше 0,3 м у висоту, а на кожній обрізаній втечі були присутні до 3 активних нирок. Обрізка восени дає можливість закласти подальше зростання бічних втечі.

Під час догляду восени за клематисом, в процесі підготовки багаторічної рослини до зимівлі, вибирають відповідний час для обрізки. Краще, щоб це був недождливий день, в період з кінця жовтня до початку листопада.

Найкращий час для обрізки квітучого багаторічника - період за 2-3 тижні до передбачуваного настання перших осінніх заморозків. За цей час клематиси встигають відновитися і набратися сил для майбутньої зимівлі.

Обрізають ще для таких цілей:

  • в процесі обрізки у багаторічника поліпшується інтенсивність росту і рясність цвітіння;
  • для санітарного очищення ліани від пошкоджених і висохлих гілок і видалення бутонів, що залишилися після закінчення цвітіння;
  • для кращої адаптації до майбутньої зими;
  • така процедура омолоджує рослину і забезпечує появу свіжих втечі в наступному сезоні.

Технологія обрізки

Ті багаторічні клематиси, у яких бутони з'являються на торішніх втечах, обрізають на висоті до 1,2 м, залишаючи найсильніші стеблі, на яких у наступному садовому сезоні з'являться квітки. У них на третину обрізають втечі, які в поточному сезоні вже відцвіли.

Майже повністю обрізають "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND