Правила збору насіння петунії в домашніх умовах

Бажаєте бачити на своїй ділянці буйство фарб і не витратитися при цьому на придбання дорогих саджанців? Тоді вам просто необхідно знати, як зібрати насіння петунії. Звичайно ж, для цього необхідно запастися терпінням, але якщо підійти до роботи зі знанням справи, то процес не здасться занадто складним, а результат обов'язково буде позитивним.


Як відбувається дозрівання?

Перш ніж зібрати насіння петунії в домашніх умовах, слід:


 • дочекатися повного дозрівання квіток і не видаляти в'ялі. Як правило, відповідні бутони з посадковим матеріалом розташовуються в нижній частині стебля - в цих коробочках дозрівання відбувається дещо раніше, ніж у верхніх;
 • чекати остаточного дозрівання доведеться близько 2,5 місяців - приблизно один тиждень йде на формування самих бутонів, далі настає період цвітіння і бутони розкриваються - цей процес займе ще близько 20-25 днів. Після чого рослини досвіджуються, і починається закладка сіянців - на це потрібно ще приблизно один місяць;
 • через вказаний проміжок часу на місці в'ялої квітки буде утворена коробочка, в якій і буде знаходитися посадковий матеріал. При цьому його буде більш ніж достатньо - вміст однієї такої невелика коробочки налічує близько 100 насіння.

Як виглядає насіння?

Насіння петунії досить мале. У діаметрі одне насіння становить близько половини міліметра і пофарбоване найчастіше в насичений коричневий, рідше в жовтий колір.

Сама коробочка, в якій відбувається дозрівання сіянців, має невеликі розміри - всього лише 1х0,8 см.

На замітку! У магазині насіння петунії продається поштучно, тому набагато вигідніше збирати їх самостійно.

Види насіння

Насіння петунії може бути в оболонці і без неї.

 1. «Одягнені» сіянці цінуються набагато вище, оскільки оболонка захищає їх від захворювань і пошкоджень. Крім того, досвідчені квітникарі стверджують, що садити таке насіння набагато простіше.
 2. Сіянці без оболонки є менш затребуваними, так як для них характерна низька всхожість, особливо якщо посадку провести неправильно. Плюс у них тільки один - у магазинах вони коштують дещо менше порівняно з насінням в оболонці.

Збір і зберігання

Для дозрівання насіння і ампельним, і каскадним, і кущовим петуніям буде потрібно досить тривалий проміжок часу. А про те, що посадковий матеріал готовий до збору, буде свідчити колір плода-кробочки - він стає жовтуватим.

Збір насіння петунії проводиться за такою схемою:


намічені раніше коробочки знімаємо з рослини;

Рекомендація! Якщо ви поквапилися і зібрані бутони виявилися трохи не дозрілими, то їх необхідно досушити штучно. Для цього коробочки складають в невеликі мішечки, часто в пакетики з-під чаю, і залишають на підвіконні. Через кілька днів матеріал для посадки дозріває і при розкритті бутонів опиняється в мішечках!

після розкриття бутонів збираємо сіянці;

досушуємо їх у теплі протягом двох або трьох діб.

Після проведення всіх вищеописаних процедур посадковий матеріал повністю готовий. Його можна відправляти на зберігання до весняної посадки.

Правила зберігання

Запорука хорошої сходження сіянців - це їх правильне зберігання. І для цього можна скористатися такими рекомендаціями:

 • якщо збір ви проводите взимку, то зберігати матеріал для посадки необхідно, попередньо діставши його коробочки; при заготівлі сіянців в будь-який інший час року, їх можна відправляти на зберігання прямо в бутоні;
 • для зберігання обирають тепле сухе місце, в яке гарантовано не проникне волога;
 • вміст плоду складають в паперові конвертики, на яких обов'язково вказують сорт петунії і дату збору;
 • якщо місце для зберігання було підібрано правильно, то посадковий матеріал може перебувати в ньому протягом 3-4 років і не втрачати при цьому свої якості всхожості.

Як зібрати насіння петунії: 5 важливих моментів

Петунія улюблена рослина дачників і городян. Її вирощують на балконах, верандах, у квітниках. А я ще знаю, як отримати насіння петунії самостійно.


Розповім про терміни і методи збору насіння.

На фото добре показано, як виглядає насіння петунії

Все про петунію

Квітуча рослина під назвою «петунія» відома з XVIII століття. За ботанічним описом відноситься до одне-і багаторічних травам, чагарників. Понад сто років успішно ведуться селекційні роботи. Сьогодні рід петуній складається з 21 виду і безлічі гібридів.

Усі декоративні сорти вирощуються як однорічник і називаються садовою петунією. Вони розрізняються за формою бутонів, його величиною, махровістю. За типом зростання: ампельні, килимові, кущові. Діляться на підгрупи з забарвлення і якості пелюсток:

 • сітчасті;
 • смугасті;
 • каємчасті;
 • зоряні;
 • капчасті;
 • махрові;
 • гофровані;
 • бахромчаті;
 • з хвилястими краями.

У всіх видів насіння з'являється однаково. Це двосвідчена насіннєва коробочка, що утворюється на місці відцвілого бутону, розмір 8-10 мм.


Кожна містить 100 штук дрібного насіння, діаметр якого не перевищує 0,5 мм.

Дозрівання

Плодо-насіннєвий «будиночок» на першій стадії має зелений колір. Дозрівання триває 40-60 днів. За цей час він змінює розмір і забарвлення: біліє, жовтіє, темніє. Сигналом готовності плодів є світло-коричневий відтінок. При остаточному дозріванні відбувається розтріскування сворок.

Зрілі зірки темно-коричневого, сизувато-чорного кольору, вага одного - 0,05 г.

Невибагливі сорти чудово розмножуються самосівом. Потрапляючи на землю, зимують, з настанням тепла дають паростки. Вони не втрачають всхожості при -30.

Найбільш якісні плоди, що передають в точності сортові відмінності, утворюються на нижніх стеблях. Це місце перших квіток, які завяли і скинули пелюстки.


Отримання насіннєвого матеріалу

Якісне насіння можна отримати з повноцінної рослини. Чахлий кущик не здатний відтворити якісне потомство. Для розмноження вибирайте найкращу петунію і дотримуйтесь правил з вирощування насіння, збору та зберігання.

Якщо порожня коробочка, що розкрилася, запізнилися зі збором

Вибір

Після в'ядання перших кольорів потрібно вибрати кілька плодів для отримання сіянців. Для цього на початку цвітіння, поки не захоплювали пелюстки, їх позначають яскравою ізоляцією, маркером, тесьмим дротом, стрічкою.

Можна зав'язувати бинтиком, як чинять з георгінами

Плодо-коробочки повинні залишатися до визрівання на материнському кущі і харчуватися соком рослини. Наливання плодів обтяжливе для куща: позбавляють сил, скорочується кількість виробництва нових бутонів.


Не залишайте багато зав'язків. Для майбутніх посівів достатньо 2-3 коробочки. Після досвіду зазвичай потрібен місяць для дозрівання. Весь цей час плоди харчуються силами материнської рослини.

Не обов'язково чекати повного визрівання на рослині. Може відбутися саморозкриття і обсипання насіння. Збирайте побілілі, пожовклі екземпляри. Обірвіть або обріжте листя, стебельок і помістіть для дозрівання в сухе освітлене місце.

Перший тиждень після досвіду, семяпочка маленька, зеленого кольору

Процес буде проходити краще, якщо загорнути зернятка в білу х/б тканину, марлю/бинт або помістити в чайний пакетик. У такій упаковці насіння не загубиться після мимовільного розкриття.

Для збору насіння петунії використовуються сорти з простими суцвіттями, однотонними пелюстками. Щорічно вони будуть повністю зберігати початкові характеристики, і витримувати багаторазові сівозміни.

Прості, однотонні сорти наділені хорошим імунітетом, не схильні до переродження і мутації

На відео показано, які петунії дають якісне насіння.

Терміни

Рослини, висаджені розсадою, зацвітають наприкінці травня. Збір перших плодових коробочок відбувається в червні. З моменту зав'язування плоду і технічної стиглості проходить 3 тижні.

При бажанні насіння можна збирати весь сезон цвітіння - включаючи вересень. Робиться це по мірі визрівання. Роботи проводяться в суху погоду.

Дозріле насіння темного кольору. Зеленувато-жовті і сірі - непридатні для посіву, у них низька всхожість. Рослини будуть слабкими, низькорослими з поганою бутонізацією.

Зберігання

Після розкриття сорок, розкладіть сіянці на паперовій серветці. Залиште в теплій кімнаті для просушування на 2-4 дні. Після провялювання пересипайте в паперові пакетики, конвертики і тримайте при кімнатній температурі в провітрюваному приміщенні до моменту висівання.

Не можна свіжозібраний матеріал поміщати в пластикові банки/контейнери. Вони повинні пройти дозрівання протягом 2 місяців.

За наявності декількох сортів підпишіть упаковку із зазначенням року, назвою ґатунку. На маленьких пакетиках можна ставити цифру і робити запис-розшифровку в блокноті кольорівода.

Насіння петунії може зберігатися довго - не втрачають сходження 4 роки. Махрові форми, куплені у виробників - не більше 2 років.

Відео, як збирати і зберігати насіння петунії.

Збір насіння: 5 правил

Пропоную детальну інструкцію отримання насіннєвого матеріалу. У таблиці наочно показано збір насіння петунії і покрокові дії.

 • Виберіть квітку для розмноження;
 • Зверніть увагу на положення стебля: він не повинен лежати на землі;
 • Це важливо, щоб не виникло загнивання будиночка-коробочки;
 • Після в'ядання пелюсток відірвіть в'ялий бутон, це прискорить дозрівання
 • Вилучивши пелюстки, ви побачите семяпочку;
 • Вона ще ледь помітна, але через 2 тижні стане повноцінною коробочкою;
 • Промаркуйте втечу, щоб потім плід можна було легко знайти
 • Через 3-4 тижні створки набувають світло-коричневого відтінку - плід готовий для збору;
 • Не чекайте розтріскування, зріжте ножицями плодоніжки разом з прилеглими чашелістиками і віднесіть насіннєві коробочки в будинок;
 • Наступна обробка проводиться в зручних умовах
 • Розкладіть на столі свій «урожай» і займіться обрізкою непотрібною зелені;
 • Ножицями, як можна коротше, видаліть чашелістики і плодоніжки;
 • Ця процедура допомагає швидше підсохнути створкам, а також зелена маса не буде витягувати сили з плодів, прискориться дозрівання;
 • Покладіть зібраний матеріал у лоток/миску, дно застеліть паперовим рушником. Залиште для провяливання;
 • У процесі сушіння плоди можуть відкритися, прокидалося насіння зручно буде зібрати з паперу, на якому вони лежали
 • Остаточно висохлі насінники набувають коричневий колір і розтріскуються;
 • Наше завдання їх випатрати. Для зручності роблю це на білому папері;
 • Коли все сміття видалено, відразу не прибираю на зберігання, а проводжу дозарювання. На це потрібно 2-3 місяці;
 • Помістіть зірки в «дихаючі» мішечки і залиште в провітрюваній, сухій кімнаті;
 • Через 2 місяці, упакуйте в пластикову капсулу або пакети і зберігайте в зручному місці далеко від опалювальних приладів

Зібрати насіння махрової петунії неможливо. Гібрид майже не утворює семяпочок, оскільки утворення додаткових пелюсток відбувається за рахунок трансформації зав'язків у пелюстки - цим досягається махровість.

Якщо коробочки з'явилися, і ви зібрали посадковий матеріал, то відповідність сорту буде мінімальним - вирощені рослини не збігаються з оригіналом.

Всі гібриди, позначені логотипом F1, не підлягають розмноженню в домашніх умовах. При висуванні самостійно отриманих насіння вас чекає сюрприз - на виході будуть інші бутони, що відрізняються кольором, формою, розміром від материнської рослини.

Гарантія махровості тільки при покупці у виробників

Вирощування розсади

Сівбу проводять у відкритий ґрунт або вдома в контейнери. Для отримання раннього бутоноутворення вирощується розсада.

Посів на вулиці робиться з настанням стійкого тепла, коли ґрунт прогрівся - це кінець травня. Висівання в ящики проводиться в березні, початку квітня. Для розсади потрібен легкий грунт, який продається в магазинах.

Ґрунт зволожується, насіння розсипається на поверхні, злегка втискається або «присалюється» землею. Покриття робиться мінімальним, не більше 2 мм. Посадки накриваються склом або поліетиленом.

Дружні сходи з'являються на 3-5 день. При виході перших паросточків зніміть покриття, і перший час поливайте з пульверизатора. Щоб сіянці не витягувалися, вечорами робіть досвічування.

Тримайте розсаду ближче до світла, наприклад, на підвіконні

Не перезволожуйте ґрунт. Поливайте тільки після повного просихання поверхні. Достатньо 1-2 рази на тиждень. Після появи 2 справжнього листя проводиться пікірування по стаканчиках. Пересадка на вулицю - наприкінці травня, коли немає загрози поворотних заморозків.

Запам "ятати

 1. Вибирати правильно. Насіннєві коробочки беріть з перших кольорів, розташованих на нижніх стеблях. З них виходять найякісніші насіння.
 2. Дотримуватися термінів. Не затягуйте зі збором. Довге знаходження плодів на рослині закінчується мимовільним розкриттям створок і обсипанням насіння.
 3. Готувати правильно. Не забувайте відрізати чашелістики і стеблі. Проводьте просушування і дозарювання.

Тепер і вам відомо, де у петунії знаходиться насіння, як їх потрібно збирати, готувати до зберігання. Дотримуючись нескладних правил, вам не потрібно буде витрачати кошти на купівлю пакетиків з мізерною кількістю насіння. У вас завжди буде достатньо матеріалу для вирощування красивих кольорів.

Як виростити петунію із насіння в домашніх умовах

Багато любителів кімнатних і садових рослин прагнуть отримати собі всі квіти, які тільки можна уявити. На жаль, не всі рослини розмножуються відводками або черенками, тому часто доводиться вирощувати деяких примхливих товаришів із насіння. У цій статті буде описано, як виростити петунію з насіння.

Коли садити насіння?

Питання, коли сіяти насіння - одне з найчастіших. Все залежить від того, коли саме ви бажаєте, щоб рослина розцвіла. Насіння петунії на розсаду сіють у лютому, у разі якщо хочуть отримати цвітіння в травні-червні, або на початку весни для отримання більш пізнього результату. Вирощування з насіння петунії починають, насипавши їх у ящики з грунтом або помістивши в торф'яні таблетки.

Посадка сортових петуній

Для початку слід правильно вибрати насіння. Якщо ви твердо впевнені у своїх силах, давно займаєтеся вирощуванням кольорів, можна спробувати виростити різні сорти петунії. Для новачків хотілося б порекомендувати гібриди, які відрізняються більшою життєстійкістю.

Яке насіння петунії краще купити, яких сортів?

Для розмноження петуньї насінням можна купити петунью каскадну, вона чудово прикрашає тераси, балкони, лоджії, альтанки, у неї виростають подовжені втечі, які ростуть в різні боки і вгору. Назви сортів петунії каскадної: «Сільвер», «Роуз», «Тайфун».

Ще є ампельні петунії, у них втечі спадають вниз. Їх висаджують у кашпо. Назви сортів ампельних петуній: «Сурфінія», «Бузковий прибій», «Перловий прибій», «Хвиля удачі».

Компанія Пан Американ надсилає насіння петунії f1 (f1 - це гібриди) в профупаківці. Це сортові петунії: ампельна «Ізі Вейв F1 біла», бургундська зірка, лососева; ампельна «Тайдал Вейв F1».

На фото видно, як красива петунія «Нічне небо». Коли вона зацвітає, то подивившись на неї, ви відчуєте всю красу зоряного простору. Квіти з фіолетовими пелюстками, на яких ви помітите зірки.

Петунья «Грандіфлора Призм Саншайн» належить до великоквіткової, її квіти кремові. У висоту кущі до 25 см.

Петунію «Чорний оксамит» відрізняють квіти з чорним забарвленням.

Як виглядає насіння петунії?

Після припинення кольору на місці квітки утворюється коробочка. У коробочці знаходиться насіння. У петунії вони можуть мати коричневий або жовтий відтінок. У них також може бути чорне забарвлення, це залежить від сорту. За розміром насіння петуній крихітне. Через це легше купити професійне насіння. Але якщо на дільниці у вас росте петунія, то вам треба знати, як зібрати насіння петунії в домашніх умовах самостійно.

Попередній збір насіння

Збір насіння петунії починають з того, що треба запримітити нижні бутони, коли петунія зацвіте. Коробочки визрівають близько чотирьох місяців. Щоб правильно збирати насіння і не пропустити час, коли коробочка лопне, одягніть на коробочки мішечки.

Чи можна зібрати насіння петунії махрової, адже у цих рослин їх дуже мало. Щоб отримати насіння з махрових сортів і заготовити їх, спочатку підберіть бутони знизу кущу, обв'яжіть стеблі стрічками яскравого кольору.

Далі збирати насіння петунії можна двома способами:

 1. Якщо ви вирішили залишити коробочки дозрівати на рослині, то чекайте 4 місяці. Одягніть на коробочки мішечки з тканини, капрона. Коли насіння квітів потрапить у мішечки, то збирати насіння можна прямо з мішечками. Потім ґрунтовно підсушіть насіння на повітрі, тоді вони матимуть кращу вхожість.
 2. Але ви також можете збирати недозрілі коробочки. Зірвіть їх з кольороносів і зібрані коробочки покладіть на тканину або папір, помістіть під промені сонця. Тоді зберіть насіння після того, як коробочки луснуть.

Отримане насіння зберігається до посіву. Для зберігання свого насіння петунії, всипте їх у маленькі паперові пакетики, покладіть у суху кімнату. Більш детальну інформацію ви можете отримати з відео нижче:

Як вибрати ґрунт для посіву насіння?

Для отримання петунії із насіння в домашніх умовах слід підійти ґрунт, він не повинен бути лужним або сильнокислим. Краще купіть субстрат у квітковому магазині.

Дуже часто насіння квітів не сходять через збільшену кислотність ґрунту, тому купіть лакмусові папірці, щоб визначити кислотність землі.

Для визначення кислотності висипте в ємність кілька жменьок ґрунту, полийте її дистильованою водою так, щоб земля перетворилася на рідку кашицю. Залиште таку землю на 15 хв. Потім знову перемішайте. Ще через 5 хвилин додайте лакмусовий папірець до поверхні.

 • Якщо папірець стане червоним, то ґрунт кислий, рН = 5.0.
 • Якщо папірець зробиться помаранчевою, то кислотність ґрунту середня, рН = 5.1 - 5.5.
 • Побажання папірця означає, що ґрунт слабокислий, рН = 5.6 - 6.0.
 • Трохи позеленілий папірець означає, що земля нейтральна.
 • Якщо папірець яскраво-зелений, то ґрунт лужного, рН = 7.1 - 8.5.

Щоб виростити петунію їхнього насіння у себе вдома, додайте в занадто кислий ґрунт вапно або доломітове борошно. Для петунії рН має бути 5,5 - 6.

Правда, можуть продати і неякісну землю. Дивіться, щоб на землі при її підсиханні не з'являвся білий наліт. Якщо утворився наліт, це означає, що в ґрунті занадто багато солей. Квітникарі радять купувати землю фірми Green World.

Підготовка ґрунту

Вирощування петунії із насіння включає підготовку ґрунту.

Земля, щоб у ній пророщувати насіння, повинна бути біднішою за складом, ніж ґрунт для сіянців. Це можна здійснити розведенням готового ґрунту кокосовим субстратом в 2 рази. Ящики заповніть субстратом, залишивши 1,5 - 2 см до верху ящика, щоб при провітрюванні молоденькі паростки були захищені від перепадів температур. Почву несколько утрамбуйте Полейте її розчином марганцівки.

Можна додати Епін, він допомагає рослинам більш інтенсивно рости. Додайте 1 ампулу Епіна в 1 л води, обприскайте розчином ґрунт. Можете всипати пудрет - це подрібнений іл, разом з торфом він забезпечує прекрасну всхожість насіння петунії.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND