Дитинка орхідеї: що таке і як її відсадити в домашніх умовах?

Орхідея - це дуже гарна квітка, здатна прикрасити собою практично будь-яку обстановку. Але відрізняється ця чарівна рослина не тільки прекрасним зовнішнім виглядом, але і «примхливим характером». Догляд за будь-яким видом орхідеї - справа не з простих, особливо якщо цим займається початківець. Орхідею дуже важливо правильно поливати, удобрювати і відсаджувати. В останньому випадку багато людей використовують дітки квітки. Сьогодні ми розглянемо детально, що ж це таке і яким чином орхідею можна відсадити в домашніх умовах.


Що це?

Перш ніж розглядати поетапно, як потрібно правильно відсаджувати цю розкішну квітку, необхідно розібратися в тому, що ж таке згадані раніше дітки. Отже, треба врахувати, що дитина цієї рослини з'являється на кольороносі після етапу цвітіння. Якщо уважно подивитися на стебель, то там можна буде побачити дрібні бугорки, що мають лусчасте покриття. Це і є сплячі нирки. На цих елементах починає свій розвиток дитинка орхідеї. Правда, зустрічаються і винятки з правил.


Також ця частина квіточка здатна дозріти і з пазухи листя, незважаючи на те, що дітки - це все-таки кореневі відростки.

Коли можна пересадити?

Розмноження орхідей - етап досить складний. Тут кольороводу слід проявляти максимальну уважність і пильність. Поспішати також не рекомендується. Відсаджувати дитину цієї квітки необхідно в правильний час, щоб надалі з молодим паростком не виникало жодних проблем. Розглянемо всі основні пункти, які слід враховувати, вибираючи час пересадки цієї ефектної та вимогливої рослини.

 • Один з показників готовності - відрослі кореневища. Поки ви їх не примітили, відросток чіпати не потрібно, інакше він просто не вкорениться і не приживеться на новому місці. Коріння має бути здоровим і міцним. Їх довжина не повинна бути менше позначки в 5 см. Врахуйте - чим більше і довше коріння у дітки, тим більше ймовірність того, що відсадка на нове місце завершиться успіхом, а рослина точно приживеться в незвичних для нього умовах. Не потрібно займатися відділенням відростка, якщо ви на ньому помітили менше трьох корінців.
 • Також слід звертати увагу на число справжніх листочків. На молодих рослинницях може утворитися не менше 5 квіточок. Після їх відокремлення від основи шанси на виживаність у цих примірників залишаються досить високими. Не слід забувати про те, що якісне і здорове листя - це правильне харчування рослини від сонячного світла, а також його дихання.
 • Потрібно враховувати і термін, протягом якого дитинка перебувала на материнській рослині. Цей період не повинен становити менше 8 місяців. Фахівці і зовсім рекомендують почекати, поки після появи відростка пройде близько року. Нарощування системи кореневищ - це процес тривалий і важкий.

Обов'язково потрібно буде правильно підготувати всі необхідні предмети - горщик, грунт, інструменти.

Якщо хочеться правильно посадити і розмножити цю шикарну рослину, то необхідно враховувати всі перераховані нюанси періоду пересадки. Не варто поспішати з цією процедурою, інакше дитинка може просто не прижитися, оскільки коренева її система не буде розвинена повною мірою. Щоб корінці встигли відрости, цим елементам зазвичай потрібно не менше півроку. До цього моменту дитина харчується від материнської рослини.

Як відокремити дитину від орхідеї?

Якщо момент для відділення дітки настав, то дозволено сміливо приступати до подальших дій. Здійснювати це потрібно дуже обережно і за всіма правилами, щоб не нашкодити квіточку. Відокремлюється дитинка по-різному виходячи з того, в якому місці вона з'явилася - на кольороносі або пазусі листа. Розгляньмо детальніше, як правильно відокремлювати цю частину рослини в різних ситуаціях.

На кольороносі

Щоб правильно відокремити, а потім і пересадити дитину, що з'явилася на квітносі материнської рослини, їй потрібно дозволити підрости. У відростки орхідеї повинні бути утворені кілька листків. Як вказувалося вище, не можна відокремлювати паростки, поки їх система кореневищ не буде достатньо розвинена.


Листя на дітках у більшості випадків утворюються рано, а ось на освіту корінців зазвичай йде більше часу - кілька місяців. Коли корінці досягли позначки в 3-4 см, дозволено приступати до відділення і пересадки молодих паростків. Обрізати їх слід дуже акуратно, використовуючи очищені і гострі ножиці. Зрізати ці деталі слід, тримаючись приблизно за сантиметр від материнської рослини з двох боків. Після цього дитинка стає відокремленим живим організмом.

Прикореневу

У домашніх умовах можливо відокремити і ті дітки орхідеї, що сформувалися на кореневищах. У зазначеному випадку також слід діяти по максимуму акуратно, щоб не завдати шкоди ні молодим корінцям, ні материнській рослині. Для цього треба буде прибрати верхній пласт субстрату. Після цього слід подивитися - чи розвинена у дітки своя здорова система корінців. Якщо така присутня і знаходиться в хорошому стані, то потрібно буде обережно чистими ножицями перерізати корінець, що з'єднує між собою дітку і саму материнську основу.

Розрізати деталь потрібно, тримаючись в сантиметрі від паростка. Дійте дбайливо, не поспішаючи, щоб не пошкодити коріння, оскільки це може призвести до серйозних проблем рослин. Після цього дітку можна буде дістати з горщика.

Робити це також потрібно з максимальною обережністю.

З пазухи листа

Щоб грамотно зрізати новенький паросток, що з'явився в листовій пазусі, секатором потрібно буде захопити ще приблизно 1-1,5 см тканини материнської рослини. Ділянки зрізок обов'язково знадобиться грамотно обробити. Під час розмноження орхідеї з відростками можуть траплятися непередбачені ситуації, що потребують негайного вирішення.

Без коріння

Бувають ситуації, коли дитинка відростає так, що не має стандартної системи корінців. У такій ситуації бажано почекати ще. Можливо, коріння утворюється, просто на це потрібно трохи більше часу. Звичайно, допустимо не вичікувати зайвий час, а відразу ж відокремити і висадити дітку в приготований заздалегідь субстрат. Але в описаних обставинах знадобиться створити всі необхідні умови для подальшого розвитку коріння.

У теплицю

Якщо планується пересадка нового паросточка в тепличні умови, то його дозволено відокремити в чотиримісячному віці, не чекаючи розвитку корінців. Квітку переміщують в заздалегідь заготовлений субстрат, зроблений з подрібненої кори сосни. Рослина знадобиться перемістити в тепличку і щодня прискати на неї водою. Зазначену процедуру не забороняється чергувати з обробкою підходящим удобрюючим складом.


Однак здійснювати подібні процедури слід виключно в денний час доби. Рідина при цьому не повинна проникати в центр розетки. Обов'язково потрібно простежити за тим, щоб не відбувалося згубного надміру вологого субстрату. Він повинен висихати протягом пари-трійки годин. Щоб у тепличній обстановці дітки орхідеї вкоренилися, знаючі квітникарі рекомендують задіяти живий мох. Поверх нього укладають відрізану дитину квітки.

У пінопласт

Для подальшого вкорінення подібним способом заздалегідь потрібно взяти і відрізати не надто великий шматок пінопласту. Після цього в ньому необхідно зробити трохи дірок, в яких зможуть вміститися підстави діток. Квітки закріплюють і розміщують в ємності, заповненій водою. Основу для мініатюрної орхідеї потрібно розташовувати над рідиною. Це дозволить сформувати ідеальний рівень вологості для зростання системи коріння. Щоб вологісний рівень повітря підняти ще, ємність з водою допустимо закрити поліетиленовим пакетиком або оргстеклом.

Як тільки коріння сформується, маленьку орхідею треба буде перемістити в субстрат, зроблений з кори сосни.

Основний

У зазначених паростків своїх кореневищ не буває. Їх підживлення здійснюється через основний стебель від корінців материнської рослини. Якщо вказана дитина була сформована на вашій орхідеї, то відокремлювати її не можна. Просто в горщикові тепер стануть розвиватися і цвісти дві квітки, а не одну. Найчастіше дитина базального типу з'являється в місці точки росту фаленопсису. У більшості випадків трапляється це при її відмиранні. Зазначена дитина просто дасть початок розвитку новенької рослини.

Як пересаджувати в субстрат?

Якщо відділення паросточка від основного розтіння було зроблено грамотно, а відросток обзавівся системою коріння, то допустимо сміливо переходити до його пересадки в субстрат. Спершу молодий паросток потрібно підготувати до пересадки в інший горщик. З цією метою проводять наступні процедури.


 • Відводки відкладають замочуватися хвилин на 15. У воді перед цим допустимо розчинити гормон зросту. Таким чином, вам вдасться гарантувати більш швидкий і помітний ріст кореневищ.
 • Зволожені кореневища по ходу пересадки не схильні до травмування. Крім того, вони набагато простіше кладуться в новенький горщик з субстратом.

Перш ніж посадити дітку на свіже місце, на дно підібраного горщики знадобиться акуратно викласти дренажний шар. Для цього можна використовувати черепки з кераміки або вермікуліт. Багато хто застосовує керамзит, але не всі квітникарі рекомендують використовувати даний матеріал, оскільки він часто сприяє скупченню вологи, а це орхідеям на користь точно не піде. Після укладання дренажу можна відсадити відокремлене розтіньїце.

Розгляньмо покроково, як це слід робити правильно.

 • У підготовленій ємності відросток потрібно буде розмістити таким чином, щоб його нижні листочки розташовувалися над поверхнею ґрунту, а не потопали в нім. Звертайтеся з діткою і листочками дуже акуратно в момент пересадки.
 • Далі субстрат потрібно буде засипати порційно, потроху. При цьому горщик знадобиться акуратно струсити і обстукувати, щоб грунт міг оптимально розподілитися між корінцями. Додаткового ущільнення субстрат зазвичай не потребує.
 • Протягом перших декількох діб після пересадки квіточок поливати не потрібно, якщо надалі ви плануєте виростити його красивим і здоровим. На зрізаній ділянці дітки обов'язково повинні підсохнути.

Вже висаджену молоду орхідею рекомендується на перших порах розмістити в напівтіні. Потім можливо буде перемістити ємність з квіточкою в містечко, де присутнє розсіяне світло. За жодних обставин не ставте дитину квіточку під прямими променями ультрафіолету. Якщо це підвіконня або стіл поруч з вікном, останнє обов'язково слід закривати завісою. В противній ситуації орхідея буде знаходитися не в найкомфортніших для неї умовах. Квітка обов'язково зацвіте і виглядатиме ефектно, якщо забезпечити їй правильний відхід.

Не слід постійно переміщати горщик з діткою з місця на місце - орхідеї цього не люблять.

Чи можна відокремлювати від квітучої квітки?

Багато початківців, які вперше займаються посадкою такої примхливої квітки, як орхідея, задаються питанням: чи можна відокремлювати його дітку від квітучої квітки? Фахівці рекомендують не поспішати, а почекати, поки цвітіння орхідеї не завершиться. Це обумовлено тим, що в даний період у дітки ще слабо розвинені корені, тому і в новому субстраті вкоренити відросток буде занадто важко.

Крім того, для квітучої орхідеї такі процедури можуть стати серйозним стресом.


Як доглядати після пересадки?

Після відокремлення дітки від основної рослини та її пересадки в новий субстрат знадобиться забезпечити відростку належний догляд. Якщо спочатку паросток є досить сильним і здоровим, то його швидкий розвиток і активне зростання почнуться без зволікання. Щоб наростити таку квітку не доведеться вдаватися до різних хитрощів і додаткових засобів. Якщо ж у момент відділення на втечах були листочки, то під час швидкого зростання вони можуть пересохнути. Але лякатися тут нічого - дайте дітці ще трохи часу, щоб вона пустила нове листя.

Якщо діти матері (основної рослини) виявилися занадто слабкими і майже не розвиваються, то їм потрібно забезпечити тепличні умови. Теплицю можна буде придбати в спеціалізованому магазині або спорудити своїми руками. У подібних умовах завжди підтримується необхідна висока температура і необхідний вологісний рівень. Зволоженням молодого паростка слід займатися акуратно. Ніколи не переливайте дітку орхідеї водою. В іншому випадку коренева система квітки може почати гнити - а це досить серйозна проблема. Корінці паросточка за умови грамотного і помірного поливу починають рости досить швидко.

На площі, де знаходиться горщик з молодою квіткою, знадобиться забезпечити якісний повітряний відтік і приплив. У просторі завжди повинно бути свіжо і комфортно. Освітлення для відростки орхідеї рекомендується забезпечувати, спираючись на головний принцип - пряме сонячне світло для описуваної рослини дуже шкідливе. Бажано формувати розсіяне або притенене світло. Сонячні промені, що вранці проникають у житло, нарівні із закоченими променями, орхідеям шкоди не завдадуть. Через певний час можливо буде висадити паросток орхідеї в новий горщик, що більше підійде їй за розміром і обсягом.

Як посадити і виростити орхідею з відростка

Як отримати відросток

Виростити на своїй домашній орхідеї дітку не так вже й важко. Головне, дочекатися, поки квітка сформує замість кольороносу потрібний відросток.

Дитинка являє собою мініатюрну орхідею, яку утворює материнська рослина. Вона має кілька корінців і пару листків, що дозволяє відростку в майбутньому сформувати повноцінну дорослу квітку.


З'явитися дитинка може на різних ділянках материнського організму: посередині або на кінці квітоносу, а також біля основи коріння. Причому поблизу коріння дітки формуються набагато частіше.

Стеблеві відростки з'являються в місці відмирання колишньої точки зростання, що дозволяє новому формуванню спокійно рости і розвиватися на материнському стволі.

Щоб ваша красуня сформувала дитину, у догляді за нею необхідно дотримуватися таких правил:

 • після завершення періоду цвітіння потрібно підрізати кольоронос приблизно на 2-3 см. Причому укорочення слід виконувати вище знаходження верхньої нирки;
 • потрібно дотримуватися перепади температури. У денний час температура повинна знаходитися на позначці + 28... + 30 ° C. Вночі ж температуру слід опустити до + 15 ° C;
 • у приміщенні повинні бути максимальними показники освітленості та вологості;
 • рослину необхідно вирощувати в невеликій за обсягом ємності, яка добре пропускає як світло, так і повітря з вологою;
 • на 14-21 день виконати різке зменшення поливу.

Необхідно зазначити, що для появи бічного відростка можна вдаватися до додаткової штучної стимуляції - використовувати цитокініну гормональну пасту. Вона акуратно наноситься на нирку, сформовану на стеблі. Попередньо нирку можна очистити від чесуек, що захищають її. За допомогою такої стимуляції пробудження нирки найкраще здійснювати навесні. Це оптимальний час для пробудження і активного зростання.

Також потрібно зазначити, що для освіти дітки квітку слід правильно поливати. Ростити відросток необхідно тільки на здоровій і сильній рослині. При дотриманні всіх вищеописаних умов орхідея незабаром сформує дітку.

Відділення дітки має виконуватися тільки після того, як бічний відросток утворив 3-4 корінці. Їх довжина повинна становити не менше 5 см.

Відео «Як відокремити дитинку від орхідеї»

З цього відео ви дізнаєтеся, як правильно відокремити дитину від орхідеї.

Відділення дітки

Після того як орхідея сформувала дітку з корінцями, можна приступати до відділення нового організму. Тут важливо правильно відокремити від материнської рослини сформований відросток. В іншому випадку дитина може втратити свою життєздатність. Також неправильно виконана процедура відділення здатна завдати серйозної шкоди материнській квітці.

Необхідно зазначити, що освіти, що сформувалися на стеблі, відокремлювати не рекомендується. Справа в тому, що в цьому випадку такі відростки не здатні утворити повноцінні корінці. Кореневе розміщення також є досить складним в плані відділення.

Щоб правильно виконати дану процедуру спочатку необхідно підготуватися до неї. Для проведення цієї роботи вам знадобиться наступний перелік матеріалів та інструментів:

 • загострений і продезінфікований ніж, секатор або ножиці;
 • спирт. Їм слід протирати робочий інструмент до і після роботи;
 • грунт для орхідей;
 • гумові рукавички;
 • квітковий горщик, в який буде висаджена дитинка;
 • активоване вугілля. Ви можете замінити корицею.

Коли інструменти і матеріали підготовлені, приступаємо до відділення відростка:

 • за допомогою ножа акуратно зрізаємо з материнської рослини дитинку. На відростці необхідно залишити мінімум 1 см кольороносу;
 • після цього повільно відділяємо новий організм від орхідеї;
 • дитинка повинна просохнути. Для цього їй достатньо 30 хвилин;
 • після відділення відростка місце зрізу на материнській рослині присипаємо активованим вугіллям. Їм же потрібно присипати зріз на дітку.

Після цього відросток готовий до того, щоб наростити на ньому корінці.

Як наростити коріння

Нарощувати коріння на бічному відростку можна ще на етапі спільного розвитку орхідеї та дітки. Для цього новий організм необхідно обернути мхом, який попередньо був зволожений. Щоб мох не впав з відростка, його слід прив'язати за допомогою тонкої нитки.

Щоб сформувалися корені, прив'язаний до дитини мох необхідно періодично зволожувати. Також його потрібно висвітлювати протягом 12 годин. При цьому в приміщенні температурний показник повинен бути високим.

Який ґрунт вибрати

Коли дитинка сформувала необхідні для посадки корінці, її висаджують в окрему ємність. Щоб прискорити процес її укорінення, потрібно правильно підібрати ґрунт. Слід використовувати субстрат, спеціально призначений для епіфітів і конкретного виду орхідеї.

Для вирощування діток варто вибирати ґрунт великої фракції (шматки з діаметром в 1 см). Такий субстрат дозволить корінням отримувати доступ до кисню.

Процес посадки і вкорінення

Укорінення бічного відростка відбувається в прозорій ємності. Сама посадка здійснюється за такою схемою:

 1. У горщик на дно поміщається дренаж (наприклад, галька). Дренажний шар в нормі повинен становити 1/3 частину всього обсягу.
 2. Дитинка поміщається по центру горщика. Її коренева шийка розміщується на одному рівні з краєм ємності.
 3. Коріння відростка акуратно розподіляється по горщику.
 4. Після цього засипаємо в ємність субстрат, розподіляючи його рівномірно по всьому обсягу.

Після завершення висадки протягом перших 2-3 днів молоду рослину не можна поливати.

Як доглядати далі

Після посадки за висадженою діткою потрібен особливий догляд. При правильності його виконанні відросток швидко приживеться і сформує сильну квітку. Перший раз рослину поливають на 2 або 3 день. Наступний раз вода вноситься тільки при повноцінному висиханні грунту, але не пізніше ніж через 5-7 днів.

Коли стало ясно, що відросток прижився на новому місці і рушив у ріст, догляд за ним виконується за стандартною схемою, яка прописана для всіх різновидів орхідей. Важливо організувати для рослини правильний водний і температурний режим, а також відрегулювати в приміщенні вологість.

Як бачимо, отримати нову квітку з дітки досить просто. Головне, точно виконувати запропоновані інструкції з розмноження. Якщо ви все зробили правильно, що на 3-4 рік нова рослина сформує свій перший кольоронос.

Як взяти відросток у орхідеї: варіанти пересадки і приклади в домашніх умовах

Орхідеї можна назвати королевами кімнатних рослин. Деякі люди присвячують життя розведенню і колекціонуванню цих чудових кольорів. Рослини ці досить примхливі, і вирощувати, а особливо розводити їх в домашніх умовах, непросто. З появою відростка орхідеї поряд з радістю виникає безліч питань, які стосуються подальших дій з відокремлення діток і їх укорінення.

Інструменти та матеріали для відсадки відростки

Крім знань про те, як відокремити, відсадити і вкоренити відросток, знадобиться ряд матеріалів для здійснення цих процедур. Також стане в нагоді на список необхідних інструментів і знання про те, як їх підготувати до роботи.

З дітки можна виростити повноцінну рослину

Матеріали

Перед тим як взяти відросток у орхідеї, потрібно все підготувати. Список матеріалів невеликий:

 • Пінопласт. Можна використовувати як дренаж, хоча у квітникарів з цього приводу різні думки. Також він може стати в нагоді для спорудження своєрідної плавучої підставки для відростка.
 • Земля. Звичайна садова земля як ґрунт для пересадки не підходить. Оптимальним рішенням буде купівля спеціального субстрату для орхідей у садовому центрі.
 • Кора сосни. До складу ґрунту для вирощування орхідей завжди входить цей матеріал. Головне, на що треба звернути увагу - цілісність шматочків. Крихта і занадто дрібні частинки кори не підійдуть.
 • Деревне вугілля. Ще один компонент субстрату, який необхідний не тільки для регулювання вологості, а й для знезараження. У подрібненому вигляді цей матеріал використовується для дезінфекції зрізів на рослині.
 • Мох сфагнум. Цей компонент може входити до складу суміші для вирощування, але частіше його використовують для стимулювання зростання коріння у діток і в якості укриття для коріння дорослої рослини.

Важливо! Всі компоненти, що входять до складу субстрату, і він сам повинні бути високої якості. Краще віддати перевагу перевіреним виробникам і не пересаджувати примхливі квіти в неякісний грунт.

Інструменти

Для відділення дітки знадобиться гострий ніж, який попередньо слід обробити спиртом або іншим дезінфікуючим засобом. В основному використовується саме цей інструмент, але якщо додатково застосовуються інші, їх також треба обробити.

Найчастіше як ємність використовується пластикова прозора склянка або горщик. Можна використовувати інші ємності з такого ж матеріалу з кришкою, що підходять за обсягом. Найголовніше, щоб вони були абсолютно нові, щоб запобігти ризику зараження рослини.

Методи відділення відросток

Дітки в орхідей можуть утворюватися на кольороносі, стовбурі або в основі кореневої шийки. Саме за цією ознакою визначають, як взяти відросток у орхідеї і чи можна це робити. Окремо варто розглянути випадки утворення відростків безпосередньо від самого кореня під поверхнею субстрату і над нею.

Орхідея дала відросток на стеблі: що робити

Дитинка біля орхідеї на стеблі - поганий знак. Від розмноження в даному випадку треба відмовитися і залишити відросток на місці. Поділ молодої і дорослої рослин призведе до загибелі обох

Якщо орхідея пустила дитину на стеблі, що робити точно не варто, так це засмучуватися. Квітка, швидше за все, продовжить розвиватися. До того ж, він набуде ще більш незвичайного і екзотичного вигляду.

Дитинка на кольороносі

Таке явище найчастіше можна спостерігати у домашніх орхідей. Після закінчення цвітіння на кольороносі починає розвивається маленька рослина, яка в міру росту стає схожою на дорослу, тільки в мініатюрі.

Найчастіше відростки утворюються на кольороносі

Відділення дітки в даному випадку проводять так:

 1. Акуратно, притримуючи цвітонос, гострим ножем відрізають відросток з невеликим фрагментом втечі.
 2. Відкладають дітку на 30-35 хв для просушки при кімнатній температурі.
 3. Обробляють зрізи золою або активованим вугіллям.

Досвідченими квітникарями помічено, що саме відростки, зрізані з квітоносу, найкраще вкорінюються. Головне правильно посадити таке чорняво і доглядати за ним надалі.

Відростка від кореня

Такі дітки можуть бути прикореневими або розташовуватися біля основи кореневої системи. Особливу обережність слід проявити при відділенні прикореневого відростка.

Процедура проводиться так:

 1. Дорослу рослину частково звільняють від верхньої частини субстрату.
 2. Шляхом огляду кореневої системи визначають розташування материнських коренів і коренів відростка.
 3. Коріння обережно розділяють і ножем відділяють дітку з частиною кореня дорослої рослини.
 4. Знезаражують зрізи і дорослу орхідею поміщають у той самий горщик.

Увага! Дана процедура є досить складною, але якщо зробити все гранично акуратно і не пошкодити коріння, обидві рослини будуть в порядку.

У разі появи паростка біля основи коріння, доведеться витягти кореневу систему дорослої орхідеї з горщика повністю. Але відокремити такий відросток простіше, оскільки коріння не сплутується.

Варіанти стимулювання освіти коренів

Часто квітникарі стикаються з проблемою недостатнього зростання коренів у діток. Замість того щоб нарощувати кореневу систему, паростки орхідеї випускають нове листя. Можна запустити процес зростання штучно. Для цього в домашніх умовах використовують спеціальні конструкції.

Парник з пластику

Для спорудження такої конструкції знадобиться два пластикові стаканчики з невеликою різницею в діаметрі або пластикова пляшка.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND