Вищі органи державної влади


За формою правління відповідно до Конституції 1947 р. Італія - парламентська республіка. Парламент Італії, вищий орган законодавчої влади, складається з двох палат - Палати депутатів і Сенату. Палата
депутатів, до складу якої входять 630 депутатів. Відповідно до законів № 274 та 276 від 4 серпня 1993 р. та закону «Про новий порядок проведення виборчої кампанії» (1993 р.) вони обираються на основі загального, рівного, прямого виборчого права при таємному голосуванні. 475 депутатів обирають за мажоритарною системою в одномандатних округах, 155 - за пропорційною системою. Депутатами можуть бути громадяни не молодші 25 років. Термін повноважень палати - 5 років. Повноваження можуть бути продовжені «тільки в законодавчому порядку і лише в разі війни» (ст. 60). Перше засідання палати проводиться не пізніше 20-го дня після виборів, на ньому обирається голова і президія - постійний орган палати, що виконує її функції в перервах між сесіями. Палата обирається зі своїх членів постійні та тимчасові комісії, які відіграють велику роль у її роботі. У них ведеться, зокрема, розробка законопроектів, причому, на відміну від парламентських комісій інших країн, комісії італійського парламенту наділені правом не тільки розглядати, але і приймати законопроекти. Виняток становлять законопроекти з конституційних і виборчих питань, що делегують законодавчу владу, встановлюють бюджет, і деякі інші (ст. 72).
Сенат республіки - верхня палата парламенту, обирається строком на п'ять років на основі мажоритарно-пропорційної виборчої системи. Сенат є палатою областей, в його складі 315 осіб. 3/4 сенаторів обирають за мажоритарною системою і 1/4 - за пропорційною. Кількість сенаторів від області залежить від чисельності її населення. Для обрання в Сенат встановлено віковий ценз, що дорівнює 40 рокам. Згідно з Конституцією, той, хто був президентом республіки, стає автоматично сенатором, «якщо не відмовиться від цього» (ст. 59). Крім того, президент може призначити в Сенат довічно 5 осіб з числа почесних громадян, які прославили батьківщину досягненнями в галузі науки, літератури, мистецтва. За пропорційним принципом представництва партій Сенат обирає постійні та тимчасові комісії. Їхня роль так само велика, як і роль комісій у Палаті депутатів. Обидві палати працюють в сесійному порядку, починаючи свою діяльність, як правило, в перший будній день лютого і жовтня. Кожна палата встановлює свій регламент роботи. Засідання палат відкриті, однак, кожна з них може прийняти рішення про закрите засідання (ст. 64). Вони володіють однаковими правомочностями у сфері законодавства, на рівних засадах щорічно затверджують бюджети та кошториси про їх виконання (ст. 81). До компетенції тієї та іншої палати входить оголошення стану війни і наділення уряду необхідними повноваженнями. Палати ратифікують міжнародні договори. Кожна палата може проводити розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес.


Основне правомоччя парламенту - прийняття законів - здійснюється наступним чином. Законопроект проходить кілька читань. В ході першого читання по палатах оголошуються найменування і мета законопроекту і вирішується питання про прийняття його до розгляду (законопроект може бути тут же відкинутий). Далі законопроект передається на розгляд в одну з комісій, де проходить друге читання - комісія обговорює законопроект, вносити в нього зміни, доповнення. Потім проводиться третє читання - засудження законопроекту на пленарному засіданні палат і голосування по ньому. У разі розбіжностей між палатами для вироблення спільної думки створюється погоджувальна комісія з представників обох палат. За рішенням палат третє читання законопроекту (виняток становлять поправки до Конституції, виборчі законопроекти, законопроекти про затвердження бюджету та деякі інші) може бути перенесено в постійну комісію, що розглядала цей білль. Переважна частина законів приймається саме таким способом. Після прийняття закону надходить на затвердження президента республіки. Закон публікується протягом місяця з дня затвердження і набирає чинності на 15-день після опублікування, за винятком випадків, коли в самому законі встановлено інший термін.


Ще одна важлива правомочність парламенту - контроль за діяльністю уряду. Парламентський контроль здійснюється у формі інтерпеляцій, резолюцій, що виражають ставлення депутатів до того чи іншого питання, а також розслідувань, що проводяться слідчими комісіями.
Конституція детально не говорить про повноваження парламенту. На практиці італійський парламент має необмежену компетенцію. Він може прийняти до свого розгляду будь-яке питання, що не належить до компетенції інших органів, оскільки при парламентарній республіці (якою є Італія) парламент - вищий орган державної влади.
Особливістю італійського парламенту є також наявність «сильної» верхньої палати. На відміну від інших країн обидві палати парламенту Італії затверджують уряд, контролюють його діяльність, обирають інших посад осіб, мають приблизно рівні права.
Специфікою Італії є наявність такого унікального інституту, народне вето. Народне вето - це референдум проти закону, прийнятого парламентом. Даний референдум призначається порівняно нескладно: він проводиться за ініціативою або 500 тис. виборців (приблизно 1% гражцан Італії), або за рішенням 5 (з 20) обласних рад. У
разі проведення такого референдуму голосування йде проти прийнятого закону. Якщо проти закону проголосують понад половина виборців, які беруть участь у референдумі, а в голосуванні візьмуть участь понад 50% зареєстрованих виборців, то такий закон вважається скасованим. Інститут
народного вето міцно увійшов у законодавчий процес Італії і застосовується досить часто. Подібні референдуми проводилися в 1974, 1978, 1981, 1985, 1987, 1990, 1991, 1993 рр. (приблизно 1 раз на 3 - 4 роки), причому на одному референдумі зазвичай вирішується доля декількох законів. Народне
вето не можна проводити за рік до закінчення повноважень парламенту і через рік після його обрання, а також в останні 3 місяці кожного року. Таким чином, протягом 5-річної легіслатури парламенту народне вето може бути застосоване тільки в межах 2,5 років. Завдяки народному вето в Італії було скасовано понад 30 законів, прийнятих парламентом. Главою
держави в Італії є президент, який обирається на 7-річний термін з можливістю необмеженого переобрання (однак на практиці в історії Італії всі президенти обиралися тільки на один термін). Відповідно до Конституції (ст. 84) президентом може бути обраний будь-який громадянин, який досяг 50 років і користується громадянськими і політичними правами. П
резидента Італії обирає особлива колегія, до складу якої входять: всі члени парламенту (Палати депутатів і Сенату); представники областей (по 3 від кожної та 1 від області Бале д'Аоста), що обираються обласними радами.
На відміну від аналогічної колегії у ФРН, де число членів парламенту дорівнює числу представників земель, в Італії спостерігається явна диспропорція - 945 членів парламенту (без урахування довічних сенаторів) проти 58 представників областей. Фактично президент Італії обирається членами парламенту, проте символічна присутність делегатів від областей надає італійському президенту більшу легітимність, ніж якби він обирався тільки парламентом. Д
ля обрання кандидату в президенти необхідно набрати щонайменше 2/3 голосів членів колегії. Після трьох голосувань для обрання достатньо більше 50% від загального числа членів колегії. Правомоччя
глави держави встановлені Конституцією. Він визначає день загальних виборів до парламенту, може розпустити палати, призначає і звільняє вищих посадових осіб держави, має право помилувати і пом'якшувати вироки, є верховним головнокомандувачем, приймає дипломатичних представників іноземних держав. Президент має також серйозні права в галузі законодавства. Він промульгує закони, прийняті парламентом, і сам видає декрети, що мають силу закону.Президент має право відкладального вето щодо парламентських законів, яке може бути подолано тільки вторинним прийняттям закону абсолютною більшістю голосів обох палат. Президент не несе відповідальності за дії, вчинені ним під час виконання своїх обов'язків, якщо це не зрада або посягання на Конституцію. Акти президента мають бути скріплені підписом відповідного міністра, який несе за них відповідальність. Оскільки
для Італії характерні часті урядові кризи, нерозв'язні міжпартійні протиріччя, що паралізують роботу парламенту, періодично виникає необхідність або в арбітрі, або в достроковому розпуску парламенту і проведенні нових виборів. Тут роль президента незамінна. За останні 50 років саме президент приймав остаточне рішення - домагався відставки непопулярних прем'єр-міністрів, мирив фракції і дуже часто йшов на крайній захід - розпускав парламент і призначав нові вибори. Теоретично
конституція передбачає відповідальність президента за порушення конституції і державну зраду. У цьому випадку парламерт на спільному засіданні його палат більшістю голосів від загального числа членів приймає рішення про переказ президента суду. П
арламент Італії не може бути розпущений в останні 6 місяців повноважень президента. Це правило не діє, якщо останні 6 місяців повноважень президента «перетинаються» з останніми 6 місяцями повноважень парламенту. Уряд
Італії - Рада міністрів - здійснює вищу виконавчу владу в країні. Голова
уряду призначається на посаду Президентом Італії з урахуванням розстановки політичних сил в обох палатах парламенту (оскільки обидві палати обираються майже за однаковою системою, то в них представництво партій приблизно однакове і посада глави уряду пропонується лідеру партії, що перемогла, або представнику коаліції, що має більшість). Потім президент за поданням прем'єр-міністра призначає міністрів, після чого Рада міністрів представляється для затвердження парламенту. Особливості
формування уряду Італії полягають у тому, що: уряд спочатку формується, а потім затверджується парламентом; уряд затверджується в обох палатах парламенту (в інших країнахурядування зазвичай затверджується тільки в одній - «нижній» палаті),
парламент повинен винести уряду вотум довіри протягом 10 днів після його утворення.
У Конституції не міститься повного переліку повноважень уряду, хоча його компетенція досить велика - практично воно здійснює керівництво державою. Особливо широкі повноваження уряду в галузі управління державним апаратом: всі адміністративні установи і відомства країни знаходяться під його контролем. Рада міністрів відіграє велику роль у законодавчому процесі. Користуючись правом законодавчої ініціативи, він вносить свої законопроекти на обговорення парламенту і завдяки підтримці парламентської більшості домагається їх прийняття. Уряд сам видає різні акти підзаконного характеру - регламенти. Крім того, в порядку делегованого законодавства воно здійснює безпосередньо законодавчі функції, видаючи акти, що мають силу закону. Глава уряду «спрямовує спільну політику уряду і несе за неї відповідальність». Відповідно до Конституції прем'єр-міністр і міністри відповідальні перед парламентом: прем'єр-міністр за спільну політику уряду, міністри несуть колегіальну відповідальність за дії уряду та індивідуальну - за дії своїх відомств. Уряд повинен піти у відставку, якщо одна з палат винесе йому резолюцію недовіри, яка повинна бути підписана не менше 1/10 членів палати і поставлена на обговорення не раніше ніж 3 дні після її винесення. За злочини, вчинені при виконанні своїх обов'язків, голова Ради міністрів і міністри можуть бути віддані суду. Рішення про судове переслідування виноситься парламентом на спільному засіданні палат.
Досить важливим органом, хоча і консультативного характеру, є Національна рада економіки і праці, до складу якої входять представники президента, уряд, експерти в галузі різних гілок економіки. Вони призначаються строком на 5 років. Рада володіє правом законодавчої ініціативи і координує питання взаємозв'язків з європейським співтовариством.
Серед вищих органів юстиції можна виділити Державну раду, Вищу раду магістратури та Рахункову палату.
Державна рада, склад якої формується президентом країни. Даний орган виконує консультативні функції в галузі адміністративного права, дає висновки про законопроекти, здійснює юрисдикцію щодо захисту законних інтересів, пов'язаних з діями державних органів.
До складу Вищої ради магістратури входять вищі посадові особи судової системи, а також виборні представники від парламенту і судів, які мають юридичну освіту і значний стаж роботи. Цей орган покликаний забезпечити автономію і незалежність судової системи.
Важливу роль має досить численна Рахункова палата. До її складу входить приблизно 450 магістратів (представники прокуратури і судів) і 3400 адміністративних працівників. Цей орган здійснює попередній контроль законності актів уряду, стежить за правильним виконанням державного бюджету, здійснює контроль за діяльністю фінансових органів. Фінансування яких здійснює держава.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND